Videli ste už mobilný drevený dom?

Mobilný drevený dom - cestovať po svete a predsa bývať vo svojom

Staršia generácia si možno pod názvom mobilný drevený dom predstaví maringotku, v ktorej prebývali v sezóne cirkusov a kolotočov artisti a personál zábavných zariadení, presúvajúcich sa z mesta do mesta a ponúkajúcich rôzne atrakcie. Alebo takzvanú Unimo-bunku, vďačnú to nocovňu pre stavbárov, cestárov a podobne. Dnes je však situácia iná. Moderné architektonické štúdie nezabúdajú na drevo, ako stavebný materiál a snažia sa ho využiť pri akejkoľvek stavebnej konštrukcii.

Mobilné drevené domy súčasnosti vytvárajú zaujímavú možnosť moderného bývania v prírode pre ľudí, ktorí doslova neobsedia na jednom mieste a milujú kočovný život. S klasickými maringotkami však nemajú okrem dreva, ako „stavebného materiálu“ spoločné takmer nič. Naopak, kým maringotka bola len akýmsi priestorovo stiesneným hybridom Unimo-bunky a včelína pre ľudí, moderné mobilné domy ponúkajú oveľa viac. Nielen priestor, ale aj luxus, ktorý nestojí až tak veľa  peňazí. Vďaka komplexnému zatepleniu stien, stropov aj podláh umožnia majiteľovi pohodlné prežitie voľného času v každom ročnom období.

Mobilné domy drevenéMobilné drevené domy môžeme rozdeliť na dva hlavné druhy. Prvý druh má vlastný podvozok, na ktorom je možné ho presunúť na akékoľvek miesto. Druhý je dodávaný v prefabrikovaných sekciách, dovezených a zmontovaných priamo na mieste podľa želania zákazníka. Keďže tieto domy nemajú základy, je možné kedykoľvek zmeniť ich orientáciu vzhľadom k svetovým stranám, alebo ich jednoducho rozobrať a premiestniť na nové miesto.

Ak sa ani vtedy nepodarí uspokojiť majiteľove nároky môže stavebná firma previesť individuálne úpravy rôznych typových projektov. V minulosti sa využívali mobilné drevené domy hlavne v komerčnej sfére, kde nahrádzali nevzhľadné plechové stánky na predaj tlače, špecifických potravín a podobne. Ich prienik do ľudovej sféry bol však tak razantný, že zaskočil aj samotných výrobcov. Tí sa chopili príležitosti a dnes ponúkajú množstvo katalógových modelov, z ktorých si vyberie aj ten najnáročnejší zákazník. Mobilný dom s rozmermi 12 x 8 m zaberie zastavanú plochu 80, 62 m2 a jeho základná cena sa pohybuje okolo 22 000 €.

Tento fakt hovorí sám o sebe o cenovej dostupnosti pre širokú verejnosť. Navyše drevo bolo a bude žiadaným stavebným materiálom nielen u zákazníkov s ekologickou gramotnosťou, ale aj u tých, ktorí majú radi vo svojich domovoch dych prírody a jej dotyk. Najväčšou prednosťou montovaných mobilných drevených domov je samozrejme cenová dostupnosť, no absolútny prím hrá rýchlosť výstavby. Vďaka dodávke domov v spomínaných prefabrikovaných sekciách je možné predať celé dielo majiteľovi už do niekoľkých hodín od začatia stavebných prác.

Firmy pre výstavbu drevených domov môžete nájsť aj v sekcii Stavebných firiem - hrubá stavba na portáli o stavebníctve na Slovensku Stavebnik.sk. Na týchto stránkach môžete tiež požiadať zaregistrované stavebné firmy o dopyt a vypracovanie cenovej ponuky.

Mobilný drevený dom na vlastnom podvozkuMobilné drevené domy s vlastným podvozkom môže majiteľ odviezť svojim vlastným autom (samozrejme silnejším, ako bežné „osobáky“) na miesto, kde ho chce mať hoci len niekoľko hodín. Takýto typ dreveného domu je síce obmedzený kvôli pohybu na verejných komunikáciách šírkou, ktorá by nemala presahovať 2,5 metra, no jeho dĺžka môže byť aj 10 metrov. V našich končinách sa síce s nimi stretneme málokedy, ale ako sa vraví – nikdy nehovor nikdy. Možno o pár rokov sa stanú súčasťou našich dolín a rovín.

Zaujať by vás mohol i článok Montované nízkoenergetické domy

 

Foto: dzinetrip.com, bhousedesain.com