Drevostavby, drevenice, zruby


DrevostavbaTechnológia drevostavieb


Bez akéhokoľvek nadsadenia môžeme povedať, že drevenica a v podstate každá drevostavba  patrí k najviac pohodlným budovám, vhodným na bývanie. O ich výhodách sa dá rozprávať donekonečna, zhrnieme si teda najdôležitejšie:

-    šetrnosť k životnému prostrediu a vysoký komfort bývania. Drevo má jedinečnú štruktúru. V jeho vnútri (na bunkovej úrovni) dochádza k neustálej výmene vzduchu. To znamená, že drevostavba si v podstate sama udržiava optimálnu vlhkosť a kyslíkovú bilanciu. Prirodzené vlastnosti dreva zároveň priaznivo vplývajú na obyvateľov v drevostavbe bývajúcich

-    tepelná vodivosť dreva je cca 3 – 5 krát nižšia, ako tehál. V praxi to znamená, že interiér drevostavieb je v zime teplý a v lete príjemne chladivý. Drevo má vysoký tepelný odpor. Po zapnutí vykurovania sa ohreje len tenká povrchová vrstva. Postupne sa dobíja teplom zvyšný drevený masív. Doba, za ktorú sa drevostavba vyhreje je teda oveľa kratšia, ako pri murovaných budovách. Drevená konštrukcia, nabitá teplom, po vypnutí vyhrievacej sústavy odovzdáva teplo späť do vnútorného priestoru. Drevostavby je tak možné vykurovať menej výkonnými tepelnými zdrojmi (napr. tepelné čerpadlo alebo kombinácia elektrického vykurovania a krbu) s nižšími nákladmi.

Tepelná izolácia znižuje energetickú náročnosť drevostavby na 50% prevádzkových nákladov murovanej stavby. V letnom období sa drevo neprehrieva a udržuje v drevostavbe príjemnú klímu, rovnomernú teplotu a vlhkosť vzduchu. Drevená konštrukcia drevostavby neakumuluje teplo, vo vnútorných priestoroch sa prirodzene reguluje teplota.

-    trvanlivosť. Použitím moderných technológií spracovania dreva (bioochranné a protipožiarne látky) a výstavby drevostavieb je ich trvanlivosť minimálne porovnateľná s murovanými domami.
-    Estetika. Je ťažké nájsť niečo prirodzenejšie a viac vhodné pre dokonalý súlad s okolitou krajinou, ako je drevostavba z opracovaného prírodného dreva s jedinečným vzorom.

Drevostavba, oknoAvšak všetky tieto výhody sa môžu naplno rozvinúť iba za predpokladu, že počas celej výstavby drevenice v jej všetkých fázach budú vykonávané technologické požiadavky, navrhnuté špeciálne pre drevostavby.

 

 

Aj vy ste sa zamilovali do dreva a rozhodli sa pre drevostavbu? Skúste si na ich realizáciu vybrať niektorú zo zoznamu firiem na portáli stavebníctva na Slovensku www.stavebnik.sk Na týchto stránkach môžete požiadať aj o vypracovanie cenovej ponuky na rôzne stavebné práce.

Výber materiálu (dreva)

Najideálnejším drevom pre drevostavby je z ihličnatých stromov (borovica, smrek).  Drevo je hladké s hustou vnútornou štruktúrou, ktorá má zároveň vysokú priedušnosť. Tepelná vodivosť ihličnatého dreva sa blíži k nule, čo znamená, že v dome bude vždy teplo a pohodlne. Ak sa drevostavba prevádza z opracovanej guľatiny, táto by mala mať priemer 23 – 32 centimetrov. No často sa používa aj menší priemer 16 – 24 cm.


Technologické postupy pri drevostavbe

 

Stavba drevostavby

 

Predstavte si, že budúcnosť vášho bývania leží v rukách, skúsenostiach a zodpovednosti človeka. Áno. Ľudský faktor hrá pri drevostavbe významnú úlohu. Požiadavky na drevo sú doplnené o zásady jeho opracovania a spracovania, ktoré je potrebné dodržiavať:

1.    Zbiehavosť dreva – rozdiel v priemere guľatiny na drevostavbu v prípade, že sa použije, ako taká, by nemal byť medzi vrchnou a spodnou časťou väčší, ako 1 cm
2.    Prítomnosť plesní, či hniloby nie je prípustná
3.    Počas lúpania a hobľovania guľatiny nesmie dôjsť k poškodeniu vláknitej štruktúry dreva. Ak sa z guľatiny vyrábajú hranoly, musia sa píliť precízne a jemne.
4.    Zabránenie vzniku trhlín – vykonáva sa pomocou takzvaných pozdĺžnych zárezov, ktoré zmierňujú napätie v dreve
5.    Preventívne ošetrenie drevnej hmoty na drevostavbu nátermi proti škodcom a drevokazným hubám kvalitnými nátermi výlučne určenými k ochrane dreva. Tieto nátery zároveň zaručujú 50% odolnosť voči vlhkosti
6.    Drevostavba „nasucho“ – znamená, že mnohé drevostavby sa postavia vo výrobnej hale bez finálnych spojov kvôli kontrole presnosti a tiež, aby si zákazník mohol pozrieť, ako bude jeho bývanie vyzerať. Po odsúhlasení sa každý kus dreva očísluje, následne sa stavba rozoberie a prevezie priamo na stavebný pozemok, kde sa na vopred vybetónovanej platni skompletizuje do stavby aj s finálnymi spojmi.
7.    Po dokončení stavby je potrebné previesť finálny náter drevostavby. Po tomto úkone môže byť drevostavba odovzdaná do užívania.

Ak sa chcete o drevostavbách dočítať viac, prečítajte si aj článok Drevo a domy

Foto: stroindustri.ru, domaizbrevna.com
(i.n.)